Spray Foam Roofing
system izolacji dachu metodą natryskową.

Izolacja natryskowa jest to nanoszona hydrodynamicznie ciecz na ówcześnie przygotowane podłoże. W tym celu stosuje się urządzenia dwu-składnikowego dozowania, które zapewniają dokładne wypełnienie najmniejszych szczelin. W ciągu kilku sekund ciecz rozpręża się aż 30-krotnie, jednocześnie przekształcając się w twardą powłokę zamknięto-komórkowej piany poliuretanowej W efekcie tworzy się jednolita, bezszwowa struktura zewnętrznego poszycia dachu.

Nasze systemy zaczynają proces żelowania już w ciągu kilku sekund po kontakcie z podłożem. Raptowne pęcznienie i stygnięcie zapewnia gazoszczelną, suchą i powiązaną z podłożem monolityczną warstwę termo i hydro- izolacyjną. Poliuretan jest materiałem lekkim, dzięki czemu nie przeciążamy konstrukcji dachowej.
Poliuretanowa izolacja natryskowa przoduje na świecie od ponad 35 lat. Stosowana jest zarówno na zewnętrznych połaciach dachowych, jak i nowopowstających i remontowanych obiektach. Powszechnym skutkiem dla użytkowników naszych systemów izolacji natryskowej dachu jest redukcja kosztów grzewczo-klimatyzacyjnych wahająca się między 30%, a 70% w skali roku, a także wyeliminowanie nakładów na okresowe wymiany lub remonty tradycyjnych, izolacyjnych pokryć dachowych.

Po zainstalowaniu odpowiedniej warstwy piany poliuretanowej następuje kolejny natrysk w postaci ochronnej powłoki polimocznikowo-elastomerowej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie warstwy poliuretanu na dachu przed promieniami UV, mechanicznymi uszkodzeniami. Dodatkowo wzmacnia ona funkcję hydro-izolacyjną. System charakteryzuje się ekstremalnie niskim poziomem nasiąkliwości, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkową żywotnością w długotrwałym użytkowaniu.

Polimocznik elastomerowy U-210 stosowany samoistnie, bezpośrednio na powierzchnię zewnętrznej połaci dachowej stanowi jednolitą (brak łączeń) i niezwykle trwałą powłokę hydro-izolacyjną, odporną na warunki atmosferyczne, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Zalety termoizolacji dachów metodą natryskową:
  • poliuretan możemy stosować niemal w każdym miejscu, z uwzględnieniem tych newralgicznych pod względem warunków termicznych oraz narażone na duże różnice temperatur,
  • skutecznie oddziela od siebie ekstremalnie różne środowiska termiczne,
  • zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku w czasie chłodnych pór roku, tym samym ogranicza jego utratę i obniża koszty eksploatacji obiektu w sezonie grzewczym,
  • stanowi barierę przeciwko gorącemu powietrzu w czasie ciepłych pór roku, tym samym pozytywnie wpływa na oszczędność związaną z projektowaniem bądź działaniem systemu klimatyzacji.
Czy wiesz, że nie wszystkie firmy branżowe są w stanie poradzić sobie z profesjonalną i kompleksową usługą, jaką jest położenie zewnętrznej izolacji dachu metodą natryskową?

Z czego to wynika? Koszty specjalistycznego sprzętu dla aplikacji dachowych znacznie przewyższają możliwości przeciętnej firmy. Jednakże, urządzenia to nie wszystko. By stosować najnowsze technologie niezbędne jest niemałe doświadczenie polegające zarówno na ocenie faktycznej jak i przygotowywaniu podłoża. Poziom umiejętności naszych pracowników możemy śmiało określić, jako ponadstandardowy. Do tego wszystkiego dochodzi wiedza techniczna dotycząca poprawnego przetwarzania, nanoszenia i doboru odpowiednich i wysokojakościowych poliuretanów i elastomerów w odniesieniu do połaci dachowych. Wszystko to wskazuje na to, że wykonanie natryskowej izolacji dachowej nie jest możliwie przez większość branżowych wykonawców. W tym celu musimy skorzystać z pomocy dobrze wyposażonych, przeszkolonych i wyspecjalizowanych firm, takiej jak nasza.

Żywotność i serwisowanie

Szacowana żywotność izolacji dachu metodą natryskową do dziś nie jest znana. Okresowo serwisowana – co 10 – 15 lat, przy odpowiednim czyszczeniu, gruntowaniu i uzupełnianiu, rzadziej odnowieniu, może służyć znacznie dłużej, aniżeli w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście nie oznacza to, ze możemy zrezygnować z okresowych przeglądów. Inspekcja dachu powinna odbywać się raz na rok, częściej, jeżeli w danym okresie występują ekstremalne zdarzenia pogodowe, które mogą przyczynić się do mechanicznego uszkodzenia izolacji. Lokalne usterki np.: wygięcia, pęknięcia, przebicia, powstałe na skutek uszkodzenia mechanicznego bądź nieuwago podczas wykonywania prac dachowych w łatwy sposób usuniemy przy pomocy wypełniacza elastomerowego. Uszkodzenia o średnicy powyżej 8 cm wymagają powtórnej aplikacji w miejscu usterki.

Przebywanie na dachu z zainstalowaną izolacją natryskową

Z racji zastosowania wyłącznie produktów o zwiększonej gęstości powierzchnia izolacyjna bez problemu wytrzymuje nacisk chodzenia i standardowe czynności konserwacyjne. Mimo niewielkiej wagi całego systemu, struktura posiada odpowiednie parametry wytrzymałości na nacisk i rozciąganie. Nasza firma zajmuje się również instalacją dodatkowej warstwy zabezpieczającej w postaci stuprocentowego polimocznika elastorowego. Z racji jego wysokiej gęstości 100kg/m3, grubości 1,0-2,55 mm, a także twardości i ścieralności z dodatkową rozciągliwością, stanowi on skuteczną ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami.

Na to uważaj!

Cena oferty wykonania izolacji dachu płaskiego NIE RÓWNA się opłacalności inwestycji! Wyobraźcie sobie, jak często mamy telefony do naszej firmy od inwestorów, pragnących skorzystać z naszej pomocy, a także wizji lokalnej dotyczącej ukończonej izolacji bądź termo-modernizacji dachu płaskiego, które przeciekają zaraz po oddaniu do użytku bądź, co gorsza ich realizacja nie jest nawet ukończona. To, czego się dowiadujemy na swój sposób nasz przeraża. Inwestorzy decydują się na najatrakcyjniejsze oferty (ich zdaniem), a po fakcie uświadamiają sobie, ze wybrali najniższej jakości materiały, które w krótkim czasie ulegają degradacji i tracą szczelność pod wpływem warunków atmosferycznych. Dachy te chłoną przecieki już w pierwszej, testowej fazie użytkowania! Często zdarza się również, że wybrani podwykonawcy nie mają właściwego doświadczenia, a swoje braki nadrabiają konkurencyjną ceną swych usług. Efektem jest przerwanie prac i wielkie skutki natury finansowej, a także strata cennego czasu. Nie jest to jednak takie proste jak się wydaje. Nawet w przypadkach powykonawczych napraw wizualnych powierzchniowo usterek, pozostają zawilgocone już głębiej warstwy poszycia. Skutkują one licznymi nieprawidłowościami.

Takie zdarzenia w naszym domniemaniu są nie do pomyślenia! Właściwie zaplanowana instalacja powłoki elastomerowej typu Slam® U210 lub w systemie SlamLok (w połączeniu z pianą poliuretanową) bezwzględnie eliminuje występowanie podobnych sytuacji. Obiekt zostaje w posiadaniu scalonej, bezszwowej i wyjątkowo trwale spójnej hydro lub hydro i termo-izolacji. Przewodnie zalety systemu SlamLok, to termoizolacyjność, hydro-izolacyjność, silna adhezja do podłoża (brak mocowania mechanicznego), paroizolacyjność (wiecznie sucha izolacja) z poziomem nasiąkliwości poniżej 2%, system nie podatny na samoistną degradację na skutek sezonowych różnic temperatur czy pęknięcia pod wpływem prężeń konstrukcyjnych).

Nie zdajecie sobie Państwo sprawy, jak często jesteśmy proszeni o wizytę w miejscach, gdzie wykonana izolacja natryskowa dachu nie spełnia założonego wcześniej celu. Nasza firma rzadko jednak wyraża zgodę na powtórną termo/hydro renowację po nieznanych nam wykonawcach i ich materiałach. Dlaczego? Usunięcie wadliwej izolacji wiąże się z niemałymi kosztami dla inwestora, a tego najzupełniej w świecie na to nie stać. Nie zgadzamy się na powierzchowną naprawę, mając na uwadze, ze cały „środek” wymaga gruntownego remontu bądź nawet wymiany. Jeżeli nie możemy być pewni wyniku nie podejmujemy się żadnych działań. Źle wykonana izolacja dachowa to nie tylko straty dla budżetu, ale również przekroczenie objętych klauzulą terminów oddania obiektu do użytku.
Zarówno my jak i duża część inwestorów zaświadcza swoim doświadczeniem, iż wykonanie poprawnej izolacji dachu płaskiego nie jest rzeczą prostą. Pozornie najkorzystniejsze oferty są nieopłacalne.