Poddasze to jeden z najbardziej krytycznych obszarów względem strat ciepła zimą, a przyrostu temperatury latem. Ocieplenie poddasza przy pomocy piany poliuretanowej to najlepszy sposób, aby pomieszczenie było szczelnie zamknięte, energooszczędne, gwarantujące ujednolicenie temperatury w całym domu niezależnie od aktualnej pory roku. Skuteczna izolacja pianą poddasza przyczynia się do znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania oraz chłodzenia całego budynku. Dobrze przeprowadzone ocieplenie poddasza nie narusza szczelności, jednocześnie odciążając instalację grzewczo-klimatyzacyjną. Otwarto-komórkowa piana to typ materiału, która cieszy się największym uznaniem wśród certyfikowanych instalatorów na świecie, jest doceniana ze względu na skuteczność docieplenia drewnianego poddasza i uszczelnienia zadaszenia domów jednorodzinnych oraz obiektów handlowo-przemysłowych.

Izolacja pianą poddasza – zalety i korzyści

Nowoczesna izolacja pianą poddasza to rozwiązanie bardziej opłacalne i komfortowe niż wykonywanie tej samej czynności tradycyjnymi materiałami, które nie pozwolą na przeniesienie koperty izolacyjnej z pozycji stropu do wewnętrznej strony dachu. Starsze techniki ocieplania nie przyczyniają się do spełnienia podstawowych wymogów „niewentylowanego poddasza”. Dopiero ocieplenia poddasza pianką przynoszą satysfakcjonujące efekty, do których należą: stabilizacja ciepła i ciśnień atmosferycznych, wyrównywanie poziomu wilgotności powietrza, eliminacja punktów wykroplenia wilgoci, regulacja poziomu pasywnej wymiany świeżego powietrza w ciągu doby oraz zmian sezonowych.

Tradycyjne metody ocieplenia koncentrują się jedynie na stworzeniu oporu cieplnego, nie wykazując tym samym zdolności do zatrzymania ruchów konwekcyjnych powietrza, promieniowania cieplnego, a także stabilności parametrów w czasie. Izolacja pianą poddasza wyklucza wystąpienie niepożądanego efektu utraty ciepła grzewczego zimą oraz przyrostu fal gorąca latem. Aby jak najlepiej zrealizować powierzone zadanie, nasza firma wykorzystuje najwyższej jakości piany i powłoki do ocieplania poddasza. Bardzo skuteczne są zamknięto-komórkowe produkty Heatlok Soy 200, rekomendowane przez specjalistów z całego świata. Stosujemy ten materiał do izolacji poddasza z konstrukcji metalowych oraz murowanych.

Izolacja poddasza pianą to technika, która cechuje się licznymi zaletami. Warto zatem podkreślić, że jest to metoda pozwalająca na szybkie i sprawne przeprowadzenie prac, ale też sposób na szeroko pojęte oszczędności. Sprawą oczywistą jest to, że ocieplone obiekty zachowują lepszy bilans energetyczny, co bezpośrednio przekłada się na pieniądze, które zostają w kieszeniach mieszkańców i właścicieli budynków. Należy jednak zaznaczyć, że na tym nie kończą się korzyści finansowe, jakie daje izolacja poddasza pianką poliuretanową. Już na etapie zakupu surowców oraz ich aplikacji można bowiem zauważyć, że izolacja z piany jest stosunkowo tania względem innych technologii, a przez to, że kładzie się ją szybko i sprawnie, nie podraża robocizny. Piankowe izolacje poddaszy są również odporne na zniszczenia, czy to mechaniczne, czy spowodowane przez czynniki atmosferyczne, dzięki czemu oszczędności da się odczuć również na polu ewentualnych prac konserwacyjnych i naprawczych.

Ocieplenia poddasza pianką – konstrukcje drewniane

Systemy zamknięto-komórkowe nie sprawdzą się w przypadku poddasza wykonanego z konstrukcji drewnianych. W związku z tym do tego typu przestrzeni wykorzystujemy otwarto-komórkowe piany, projektowane jako paroprzepuszczalne technologie, które umożliwiają „oddychanie” normatywnie wilgotnego drewna lub natychmiast demonstrują przypadkową usterkę w dachu, zanim nastąpią nieodwracalne szkody w drewnianym poszyciu dachowym. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są: Sealection 500, Sealection Agribalance oraz Demilec APX, znacznie się różniące od systemów zamknięto-komórkowych, stosowanych np. do wykonania izolacji fundamentów. Ocieplenia poddasza pianką w przypadku konstrukcji drewnianych gwarantują lepszą jakość powietrza w całym budynku. Tego typu instalacja bardzo skutecznie „zamyka” przestrzeń przed niekontrolowanym dopływem wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza. Izolacja pianą poddasza chroni budynek przed zmiennymi i ekstremalnymi czynnikami atmosferycznymi.

Skuteczna izolacja pianką PUR na poddaszu?

Izolacja pianką PUR to skuteczny sposób ocieplenia poddasza. Pianka PUR jest materiałem niskonasiąkliwym i trwałym, dlatego jest chętnie wybieranym izolatorem termicznym. Pianka PUR może być stosowana w wariancie otwartokomórkowym, zamkniętokomórkowym, a także w postaci płyt. Izolacja z pianki poliuretanowej jest lekka i nie obciąża konstrukcji. Pianka PUR charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki chemiczne i biologiczne, co zapewnia jej długotrwałą wytrzymałość. Wykonujemy profesjonalne ocieplenia poddasza pianką PUR, którą pokrywamy podłoża drewniane, blachę czy płytę OSB. Jeśli zamierzają Państwo wykonać izolację pianą poddasza, zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Od czego zależy wybór pianki do izolacji poddasza?

Ze względu na liczne zalety tej metody ocieplenie pianką poddasza stale zyskuje na popularności. Warto jednak podkreślić, że chociaż wykonanie izolacji pianką PUR przebiega bardzo szybko i sprawnie, proces ten powinien być przeprowadzony przez specjalistów. Tylko wtedy uzyska się trwałą i skuteczną powłokę ochronną z poliuretanu. Niezwykle istotna kwestia to wybór materiału do izolacji poddasza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pianek poliuretanowych – nie każda jednak nadaje się do wszystkich typów powierzchni.

Planując wykonanie izolacji pianką PUR, należy wziąć pod uwagę m.in. materiał, z jakiego wykonane jest poddasze. Tak, jak już zaznaczyliśmy, w przypadku konstrukcji drewnianych zalecane są piany otwarto-komórkowe o doskonałych właściwościach paroprzepuszczalnych. Z kolei te murowane i metalowe wymagają zastosowania zamknięto-komórkowych środków – cechują się one m.in. świetnymi właściwościami hydroizolacyjnymi.

Oprócz tego podczas doboru rodzaju i grubości pianki trzeba uwzględnić takie aspekty jak warunki klimatyczne panujące w danej lokalizacji oraz stan techniczny poddasza. Warto też dodać, że przed aplikacją pianki konieczne jest dokładne przygotowanie powierzchni.

Mamy wieloletnie doświadczenie w izolacjach pianą poddasza, dlatego też mogą być Państwo pewni, że dobierzemy najlepszy w danym przypadku materiał. Przed rozpoczęciem prac zawsze dokładnie zapoznajemy się z oczekiwaniami klientów i na tej podstawie planujemy przebieg kolejnych działań.