Nieodpowiednia izolacja, mostki termiczne oraz brak szczelności sprawiają, że koszty ogrzewania pomieszczeń są coraz wyższe. Dotyczy to zarówno domów, mieszkań, jak i powierzchni wielokubaturowych, takich jak hale magazynowe, warsztaty  produkcyjne, obiekty wystawiennicze i sklepy wielkopowierzchniowe. Jak sobie poradzić z ogrzaniem powierzchni przemysłowej, by jednocześnie zachować komfort grzewczy oraz zadbać o energooszczędność.

Sposoby na ogrzanie dużych kubatur

Największym wyzwaniem właścicieli oraz zarządców pomieszczeń przemysłowych jest utrzymanie stałej temperatury w całym pomieszczeniu. Aby to osiągnąć, niezbędne jest zastosowanie nowoczesnego systemu grzewczego. Równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni gwarantuje ogrzewanie powietrzne. Dość popularnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie promienników zasilanych gazem. Promieniowanie cieplne przesyłane jest wówczas od nagrzanego elementu promiennika do elementu grzanego. W niewysokich i długich pomieszczeniach sprawdza się ogrzewanie konwekcyjne, przy którym grzejniki oddają ciepło do omywającego je powietrza. Do grzania strefowego stosowane są elektryczne nagrzewnice powietrza oraz elektryczne promienniki podczerwieni. Ich użycie pozwala na zapewnienie komfortu temperaturowego tylko na obszarach przebywania ludzi.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Bez względu na to, która z metod stosowana jest do ogrzania dużych powierzchni przemysłowych, istotne jest zadbanie o ich odpowiednią izolację. Dlaczego? Izolacja ma istotny wpływ na wysokość kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Można ją znacząco poprawić, stosując izolację pianką. Materiał ten rozrastając się, dociera do wszystkich miejsc, zwiększając szczelność i zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Użycie pianki zapewnia także niski wskaźnik przewodzenia ciepła. Efekt jest natychmiastowy – oprócz wyciszenia pomieszczenia, uzyskuje się obniżenie kosztów utrzymania budynku.