Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w domu jest jedną z najważniejszych funkcji, jaką pełni jego ocieplenie. Każdy, kto decyduje się na budowę swojego domu, powinien zdecydować się także na wykonanie ocieplenia poddasza. Takie działanie ma znaczący wpływ na utrzymywanie ciepła w domu, co wiąże się także z niższymi kosztami ogrzewania, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych powinno zablokować uciekanie ciepła i zapewnić domownikom wysoki komfort cieplny.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie poddasza?

Jak wiadomo, ciepłe powietrze unosi się do góry. Z tego też powodu nieocieplona połać dachu powoduje największe straty ciepła. Niezależnie od tego, czy poddasze ma zostać przeznaczone do celów użytkowych, czy ma pozostać swego rodzaju składzikiem, warto podjąć się jego ocieplenia. Obecnie najczęściej wybieranymi materiałami izolacyjnymi jest styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa.

Rodzaj ocieplenia należy dobrać w taki sposób, aby dach spełniał wymogi warunków technicznych. W zależności od rodzaju dachu oraz zastosowanego materiału izolacyjnego różni się metoda ocieplania, oraz grubość ocieplenia. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ocieplanie pianką poliuretanową. Ten materiał aplikuje się metodą natryskową – naniesiona na powierzchnię pianka nabiera objętości i dopasowuje się do podłoża, dzięki czemu zapewnia bardzo szczelną izolację.

Ocieplanie poddasza tą metodą przebiega bardzo sprawnie, pianka wnika w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, dzięki czemu prawdopodobieństwo powstania mostków cieplnych jest naprawdę znikome. Dodatkowo pianka jest odporna na wilgoć i bardzo lekka, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu. Metoda izolacji pianką zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki wnikaniu do szczelin chroni również przed zalęganiem się szkodników.