O tym, jak ważna jest izolacja termiczna, wie praktycznie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa dobra izolacja akustyczna. Nie ma ona wpływu na uciekanie ciepła czy oszczędności, ale znacząco poprawia komfort życia domowników. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających w blokach czy domach wielorodzinnych. Dobra izolacja akustyczna może również wyciszyć głośne dźwięki z zewnątrz, co z pewnością zostanie docenione przez osoby mieszkające przy ruchliwej ulicy czy placu zabaw.

Kiedy warto zdecydować się na wykonanie izolacji akustycznej?

Izolacja akustyczna poprawia komfort życia w praktycznie każdym budynku. Dzięki niej po wszystkich pomieszczeniach nie rozchodzą się odgłosy kroków, rozmów z innego piętra, dźwięk telewizora czy nawet hałas wirującej pralki. Prawidłowo wykonana izolacja pozwala na zapewnienie prywatności i zapewnienie komfortu psychicznego, dzięki czemu można odpoczywać po ciężkim dniu pracy w komfortowych warunkach.

O odpowiedniej izolacji akustycznej należy pamiętać już podczas budowy domu. Strategicznym miejscem, jeżeli chodzi o roznoszenie się dźwięków, jest strop. Przez niego do domu mogą przenikać hałasy z zewnątrz, a także z innych pomieszczeń w budynku. Aby móc cieszyć się niczym niezmąconą ciszą, warto zaizolować strop za pomocą pianki. Pianka skutecznie tłumi hałasy, poprawiając jednocześnie termoizolację budynku. Dodatkowo dobrze dopasowuje się do wszelkich szczelin w stropie.

W przypadku mieszkań można zdecydować się na wykonanie sufitu podwieszanego z płyt kartonowo-gipsowych. Przestrzeń pomiędzy sufitem a panelem można wypełnić za pomocą pianki izolacyjnej. Tą metodą można również izolować ściany, jednak należy liczyć się z tym, że spowoduje to zmniejszenie się powierzchni użytkowej pomieszczenia.