Jaki rodzaj ocieplenia wybrać na poddasze?
Solidne ocieplenie dachu i poddasza jest niezwykle ważnym elementem, dzięki któremu można zapewnić budynkowi odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Ogrzewanie z roku na rok staje się coraz droższe, dlatego zminimalizowanie kosztów grzania jest priorytetem dla większości współczesnych inwestorów.
Dobrze ocieplony dach skutecznie ogranicza ucieczkę cennego ciepła z wnętrza budynku w sezonie grzewczym, a w sezonie letnim nawet przy bardzo intensywnym nasłonecznieniu chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Zabezpiecza je także przed przedostawaniem się do środka domu wilgoci, która powoduje, że w budynku mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia domowników grzyby i pleśń.
Decydując się na rodzaj ocieplenia na poddasze w swoim domu, powinniśmy kierować się więc przede wszystkim względami ekonomicznymi i ekologicznymi. Wybór złej jakości materiału ocieplającego może nas słono kosztować – straty ciepła uciekającego przez niewłaściwie ocieplone poddasze mogą sięgać nawet do 30% całkowitych strat ciepła w budynku! W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jaki rodzaj ocieplenia jest najkorzystniejszy.
Jaki powinien być materiał, z którego wykonane jest ocieplenie poddasza?
Ocieplenie poddasza powinno być wykonane przy użyciu materiału, który ma doskonałe parametry termoizolacyjne, jest sprężysty, elastyczny i plastyczny, co gwarantuje ciągłość warstwy ocieplenia, dzięki czemu wyeliminowane zostanie ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Materiał, z którego wykonywane jest ocieplenie, musi dotrzeć nawet w najmniejsze szczeliny i najtrudniej dostępne miejsca. Tylko w ten sposób można stworzyć szczelną izolację gwarantującą utrzymanie satysfakcjonujących parametrów cieplnych. Ocieplenie musi być również paroprzepuszczalne i wyróżniać się jak najmniejszą nasiąkliwością.
Jaki materiał wybrać na ocieplenie poddasza?
Jednym z najlepszych materiałów przeznaczonych do wykonywania izolacji poddaszy jest piana poliuretanowa. W przypadku poddaszy wentylowanych zalecamy montaż pianki izolacyjnej w stropie poddasza. Pianka PUR zastępuje w tym wypadku klasyczne ocieplenie wykonywane między innymi z wełny mineralnej, styropianu czy celulozy. Jeżeli poddasze nie jest wentylowane, doskonałym rozwiązaniem jest izolacja otwarto-komórkową pianą izolacyjną między krokwiami i profilami dachu (warstwa ocieplenia jest nanoszona po wewnętrznej stronie zadaszenia). Takie ocieplenie jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych do ocieplania i uszczelniania poddaszy domów jednorodzinnych oraz obiektów handlowo-przemysłowych.
Jakie są największe zalety pianki poliuretanowej?
Ocieplenie pianką poliuretanową to doskonała propozycja dla wszystkich wymagających inwestorów. Do jego największych zalet zaliczyć można:
• doskonały współczynnik przewodności cieplnej,
• wysoka paroprzepuszczalność,
• mała nasiąkliwość,
• jest bezpieczne dla zdrowia domowników, ponieważ nie wydziela niebezpiecznych substancji,
• jest odporne na działanie pleśni, grzybów i szkodników,
• ocieplenie wykonane przy użyciu pianki poliuretanowej jest szczelne, pozbawione mostków termicznych,
• doskonale chroni wnętrze budynku przed nadmiernym hałasem,
• jest odporne na starzenie się i powstawanie odkształceń,
• przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów grzania zimą i chłodzenia latem.