Poddasze ze względu na swoje funkcje jest niezwykle ważnym miejscem w każdym domu. Niezależnie od tego, czy jest to poddasze użytkowe, czy nie – należy je dobrze ocieplić! Badania wykazują, że przez dachy z wnętrza budynków ucieka nawet do 30% ciepła. Aby dom był bardziej ekonomiczny, a także ekologiczny, trzeba zadbać o solidne ocieplenie poddasza. Tylko w ten sposób można ograniczyć do minimum straty ciepła i sprawić, że o każdej porze roku jego wnętrze będzie zapewniać wszystkim domownikom odpowiedni komfort termiczny.

Kilka słów o pianie otwarto-komórkowej

Otwarto-komórkowa piana poliuretanowa to materiał o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do wykonywania izolacji poddaszy i dachów. Powstaje ona ze specjalnej mieszanki żywicy i utwardzaczy. Podczas natryskiwania w wyniku reakcji chemicznych i fizycznych mieszanka ta przekształca się w trwałą strukturę, która swoją budową przypomina gąbkę. Po zastygnięciu komórki piany nie zamykają się i pozostają częściowo otwarte, dzięki czemu możliwa jest efektywna cyrkulacja powietrza.

Wyróżnia ją wysoka paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia elementów konstrukcyjnych dachu, a więc nie ma ryzyka rozwoju niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia grzybów ani pleśni. Jest sprężysta, a jej aplikacja odbywa się bardzo sprawnie i szybko – poprzez natrysk wykonywany profesjonalnym sprzętem. Podczas natryskiwania zwiększa ona wielokrotnie swoją objętość i szczelnie wypełnia wszystkie ocieplane przestrzenie. Dociera nawet w trudno dostępne zakamarki i tworzy szczelną warstwę termoizolacyjną. Jej wielką zaletą jest również odporność na działanie czynników zewnętrznych, trwałość, doskonała przyczepność do różnych powierzchni, a także niewielka waga, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo ocieplanych konstrukcji dachowych.

Na czym polega ocieplanie poddasza pianą otwarto-komórkową?

Warto zdecydować się na ocieplenie poddasza pianą otwarto-komórkową, jeżeli zależy nam na jak najlepszych parametrach cieplnych domu. Izolacja wykonana z takiej piany doskonale chroni budynek przed oddziaływaniem zmiennych czynników atmosferycznych, zapewniając nam przyjemny chłód latem, a zimą – odpowiednie ciepło. Ocieplenie tego typu chroni również domowników przed dopływem wilgotnego i często zanieczyszczonego powietrza. Dom z takim ociepleniem poddasza staje się przyjazną przestrzenią do życia, gwarantując nam idealne warunki termiczne.

Proces nanoszenia piany otwarto-komórkowej odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do profesjonalnego natrysku. Dociera na miejsce pod postacią dwóch osobnych składników – jeden to mieszanka polimerów, drugi to katalizator, którego zadaniem jest inicjowanie reakcji z dwutlenkiem węgla. Są one ze sobą mieszane dopiero tuż przed rozpoczęciem natrysku. Podczas natryskiwania pianka wielokrotnie zwiększa swoją objętość, doskonale wypełniając wszystkie szczeliny i trudno dostępne zakamarki. Nawet po zastygnięciu materiał ten zachowuje swoją sprężystość. Wykonanie ocieplenia poddasza przy użyciu piany otwarto-komórkowej przebiega bardzo sprawnie i szybko, a efekty pracy są rewelacyjne!