Współczesny montaż stolarki otworowej oparty jest o nowoczesne systemy uszczelniające w postaci pianki poliuretanowej. Jej zastosowanie w różnego rodzaju pracach wykończeniowych jest podyktowane łatwością aplikacji i jednocześnie dużą szczelnością połączeń. Do jakich prac może być stosowana pianka?

Właściwości pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa, to tak jak napisaliśmy wyżej materiał izolacyjny fabrycznie wtłaczany w hermetyczne opakowanie, po wydobyciu jej ze środka, polikarbaminian  (główni składni pianki) wchodzi w reakcje z dwutlenkiem węgla, intensywnie się pieni i wypełnia całą izolowaną przestrzeń niwelując tym samym powstanie mostków cieplnych. To powszechnie stosowany materiał na izolację poddasza oraz hal przemysłowych. Na rynku dostępna jest pianka jedno i wieloskładnikowa. W przypadku tych pierwszych utwardzenie izolacji następuje pod wpływem powietrza o wilgotności ponad 35%. Z tego względu nie można ich użyć np. do wtryskiwania w mury warstwowe. Z założenia mamy tam mieć Nie nadają się zatem do wtryskiwania w mury warstwowe z uwagi na fakt, że panuje tam zbyt mała wilgoć. Pianki jednoskładnikowe są niskoprężne zwiększają tylko o 50% swą objętość, stosuje się je tam, gdzie elementy łatwo się odkształcają i wymagają stabilnego usztywnienia.

Pianki wieloskładnikowe rozprężają się aż w 70% do 120% pęcznieją i zastygają bez udziału wilgoci. Zalecane są do ocieplania murów warstwowych oraz stropodachów.

Gdzie warto zastosować piankę poliuretanową?

Poza wspomnianymi pracami monterskimi przy osadzaniu drzwi i okien to doskonałe „narzędzie” do mocowania futryn. Zastosowanie w konstrukcji budynku pianki poliuretanowej zapobiega utracie ciepła w zimie, a w lecie chroni przed nadmiernym jego nagrzewaniem się i przedostawaniem ciepła do środka. Pianka ta używana jest też do klejenia paneli ściennych, parapetów, blach falistych oraz dachówek. Może być stosowana do wyciszenia spodniej strony wanien stalowych, akrylowych czy też brodzików.